9 asırlık sarayın yeni bölümlerine ulaşıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
9 asırlık sarayın yeni bölümlerine ulaşıldı
UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olan Urfa'nın Harran ilçesinde devam eden arkeolojik kazılarda 9 asırlık Harran Sarayı'nın yeni bölümlerine ulaşıldı. Yeni yerlerin keşfedilmesi heyecan yaratırken, arkeolojik kazılara başkanlık eden Prof. Dr. Mehmet Önal, Harran Kalesi’nin 2 yıl içinde ziyarete açılabileceğini bildirdi.

-+

ABONE OLGoogle News Sayfamız

HARRAN - Şanlıurfa’nın Harran ilçesindeki tarihi kalede yapılan arkeolojik kazılarda yeni yerler keşfedildi.

Harran Ören Yeri Kazı Başkanı olan Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, Ajans Urfa’ya yaptığı açıklamada, Roma İmparatorluğu'ndan Emevilere ve Eyyübilere varıncaya kadar tarihi kalıntılara rastladıklarını belirttiği kazılarda kalede yeni salonlara, yeni avlulara, yeni odalara kadar birçok ayrıntıya ulaştıklarını kaydetti.

ÖNAL: HARRAN’IN BİLİNİP, GÖRÜLMEYENİ ÇOK

Önal, asırlık tarihi yapının bünyesinde çok sayıda bölüm barındırdığını ve bunları açığa çıkarmak için çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Önal, “Bizim asıl amacımız kaleyi ziyarete açmak. Harran’ın bilinip, görülmeyeni çok. Harran’da yapılan kazılarda Harran Sarayı’nın yapısını, mimarisini, medreselerini ve planlarını, şehir yapısını, çarşılarını, kilisesini ve Sin Tapınağı’nı gün yüzüne çıkaracağız. Bizim planımız sadece belli başlı yerlerde anıtsal yapıları ortaya çıkarmak” dedi.

“Kalede çekirdek yapı dediğimiz, saray bölümünün avlusuna ve odalarına ulaşıldı” diyen Prof. Dr. Önal, “ Türkiye genelinde 64 kazı yapılıyor. Bu kazılar 12 ay devam ediyor. Onlardan biri de Harran Ören Yeri kazıları. Harran geniş bir alan, çapı bir kilometreden fazla hepsini bitirmek binlerce yıl sürer. O yüzden 12 aylık süre tamamlandıktan sonra da kazılar devam edecektir” ifadesini kullandı.

"TURİZMİN HİZMETİNE SUNULACAK"

Kazılara öncülük eden Önal, kalenin 2 yıl içinde ziyarete açılabileceğini ifade etti. “Kalenin ziyarete açılması kazılara bağlı” diyen Önal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yıl Ulu Camii ziyarete açılacak. Şu anda gelen ziyaretçiler camiyi göremiyor. Ziyaretçiler, Ulu Camii ve çevresindeki bizim kazıda ortaya çıkardığımız, hamam ve çarşıyı görebilecek. Kazılar devam ettikçe, çıkan yapılar turizmin hizmetine sunulacak. Harran’ın bir yüzü bu kazılarla ziyaretçilere gösterilecek.”

Kazılara Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Tarih Kurumu, Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Harran Kaymakamlığı ve Harran Üniversitesi’nin destek verdiğini belirten Önal, Harran Kalesi’nin tamamının kazılmasının 8 ila10 yıl sürebileceğini kaydetti.

"KAZILARA DESTEKLERİN ARTTIRILMASINI İSTİYORUZ"

Kazıların planlandığı şekilde tamamlanabilmesi için desteklerin arttırılması gerektiğini vurgulayan Önal, “Şu anda yaklaşık 25 kişilik bir ekiple çalışıyoruz. Bunlardan 15’i işçi, 10’u uzman bir de 5 stajyer öğrencimiz var. Kazılara desteklerin arttırılmasını istiyoruz. Kazılar neticede işçilerle yapılıyor. Kazılara mevcut desteklerin daha da arttırılması, kazıların planlandığı şekilde sonuçlanmasına katkı sunacaktır” diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şanlıurfa'da tarihi köşkte yangınÖnceki Haber

Şanlıurfa'da tarihi köşkte yangın

Bakkallar Odası Başkanı Altun’dan tepki geldiSonraki Haber

Bakkallar Odası Başkanı Altun’dan tepki...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar