Ağır: Beyin felci tedavi sonrasında çocuklar kendi başına yürüyebilir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ağır: Beyin felci tedavi sonrasında çocuklar kendi başına yürüyebilir
Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzm. Dr. Hatice Ağır, beyin felci geçiren çocukların tedavi sonrası kendi normal yaşantılarına dönebileceğini belirterek, tedavi süreci hakkında bilgi verdi.

ŞANLIURFA -   Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzm. Dr. Hatice Ağır beyin felci tedavisi hakkında bilgi verdi.

Şanlıurfa İl sağlık Müdürlüğü, Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzm. Dr. Hatice Ağır beyin felci hastaları hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Serebral Palsi halk arasında beyin felci olarak bilinen bir hastalıktır. Özellikle süt çocukları ve çocukluk döneminde kas iskelet problemi ile hastalar bize başvurabilir. Yürüyüş bozukluğu, duruş bozukluğu, sık sık düşme, başını tutamama, gövde dengesinin olmaması sık sık elinde bir şeyleri düşürme herhangi bir nesne tutamama olabilir. Bu çocuklarda fizik tedavi yöntemleri botoks enjeksiyonu ve ameliyat uygulayabiliyoruz. Fizik tedavi yöntemlerinde güçsüz olan kasları güçlendirmeye çalışıyoruz. Kasılı olan kasları da gevşetmeye çalışıyoruz. Bundan fayda görmediğimiz hastalarda da botoks enjeksiyonundan faydalanıyoruz. Botoks enjeksiyonu kasılan kasları gevşetmek için kullanılan çok etkili bir tedavi yöntemidir. Botoks enjeksiyonundan sonra her çocuğa özel cihazlama yapıyoruz. Çocuktan ölçü alarak çocuğun ayağına ya da koluna uygun bir şekilde cihazlamasını ve raporunu verebiliyoruz. Özellikle bu bölgelerde akraba evliliğinin fazla olduğu erken doğum riskinin fazla olduğu bölgelerde Serebral Palsi sıklığı daha da artmaktadır.”

 

“UZMANLARA BAŞVURUN”

Çocuklarda görülen yürüyüş bozukluğu, duruş bozukluğu gibi davranışlarda uzmanlara başvurulması gerektiğini belirten Ağır, “Sizin de etrafınızda çocuklarınızda olan herhangi bir yürüyüş bozukluğu, duruş bozukluğu, baş tutmada denge kaybı olan, ellerinde kollarında güçsüzlük olan, kasılma olan, çocuklarınız varsa bu konuda erken tanı alması ve erken tedaviye başlanması için fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanına başvurmanız çok önemlidir” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Urfa'da da sağlıkçılar iş bıraktıÖnceki Haber

Urfa'da da sağlıkçılar iş bıraktı

Karaköprü’nün fikstürü belli oldu!Sonraki Haber

Karaköprü’nün fikstürü belli oldu!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar